Proč se plní plastová okna argonem
Zákazníci se nás často ptají, proč se plní plastová okna argonem.…
Celý článekJak ušetřit v domácnosti? Jednoznačně snížením nákladů na vytápění. Kdo by chtěl platit zbytečně vysoké částky za energie? A je jedno, zda jde o plyn, elektřinu nebo dřevo. Topit pánubohu do oken se nechce nikomu. Ale jak tyto částky, které mnohdy doslova létají oknem ven, co nejvíce snížit? Máme pro vás pár tipů, s nimiž můžete uspořit pěkné peníze.
Dalo by se říct, že následující rady se dělí do dvou skupin – v prvním případě doporučujeme zejména pořízení nových plastových oken, pokud ta vaše jsou nevyhovující, případně zvážení dalších investic do zateplení domu. Ovšem jestliže na to zrovna nemáte peníze, nemusíte zoufat; druhá část tipů se totiž týká věcí, které můžete udělat zdarma nebo za pár korun.
Jednou z důležitých investic, která se vyplatí, je pořízení nového kvalitního kotle. Neplatí zde ovšem pravidlo, že čím výkonnější, tím lepší. Je třeba jej vybírat s ohledem na konkrétní domácnost, její velikost, požadavky na teplo apod. Nový kotel může snížit až třetinu výdajů za energie na vytápění. Také se vyplatí pořídit si doplňkový zdroj tepla, kterým je krb nebo krbová kamna, v nichž se dá přitápět podle potřeby, pokud se třeba většinu dne zdržujete pouze v jedné místnosti.
Zateplení domu také významně přispěje k úspoře na energiích. Přes tenké nezateplené zdi uniká velké množství tepla a izolační vrstva je pomůže udržet uvnitř domu.
Nejvíce tepla uteče okny. Tedy těmi starými, netěsnými. Máte-li stará dřevěná okna, kterými často takřka proudí studený vzduch zvenčí, i když jsou zavřená, zásadním krokem k výrazným úsporám je jejich výměna za nová plastová. Ta pomohou ušetřit až desítky % peněz za energie na vytápění.
Dále si můžete přečíst, kolik času a peněz navíc ušetříte při pořízení skladových oken.
Pokud se ve vašem obydlí nacházejí nová nebo zánovní plastová okna, anebo byste je potřebovali vyměnit, ale momentálně na ně nemáte peníze, můžete ještě postupovat podle následujících bodů.
Netěsná okna a dveře mohou snižovat teplotu v interiéru až o 2°C a náklady navýšit o zbytečných pár stovek až tisíc ročně v závislosti na velikosti bytu. Zkontrolujte, zda všechna okna i dveře správně těsní. Přiložte ruku na parapet k okennímu rámu. Cítíte proudění chladného vzduchu? Zkontrolujte stav těsnění, které lemuje křídla kolem dokola, zdali už není opotřebované. Pokud ano, nebo jestliže vaše okna těsnění vůbec nemají, pořiďte si je, stojí pár desítek korun.
Jsou-li v okolí rámů uvolněné spáry, vyplňte je tmelem nebo PUR pěnou.
Stěny absorbují teplo, které následně propouští ven, takže zejména pokud nemáte zateplený dům zvenčí, můžete toto propouštění snížit alespoň izolací za radiátory. Umístěte na zeď polystyrenovou desku nebo reflexní hliníkovou fólii. Od ní se bude teplo odrážet směrem do místnosti.
Procházejí trubky s teplou vodou od kotle do vytápěných pokojů přes chladné místnosti (sklep, nevytápěná chodba…)? Zaizolujte je – obalte nějakým izolačním materiálem, aby se zbytečně nesnižovala teplota vody, která trubkami proudí a přináší teplo do obytné části domu.
Nastavte teplotu vzduchu v každé místnosti zvlášť pomocí termostatických ventilů. V ložnici například totiž není potřeba (ani to není zdravé) mít 24 stupňů, ale v koupelně se to při večerní hygieně hodí. Pak ovšem zavírejte dveře mezi jednotlivými pokoji.
Také nezapomínejte snížit termostat o několik stupňů tehdy, pokud se pár dní nebudete v bytě zdržovat. Vhodné je též nastavit si teplotu v závislosti na denních úsecích podle toho, jak to máte rádi. Ke vstávání a večer tepleji, přes poledne, když se v kuchyni vaří a zvenku hřeje slunce, stupně stáhněte, stejně tak na noc.
Zavzdušněné radiátory fungují jen na půl plynu (nebo ještě méně). Kotel se může snažit, jak chce, vy žasnete nad spotřebou paliva, ale v místnosti stále není požadované klima. Zejména na začátku topné sezóny tedy věnujte přípravě radiátorů zvýšenou pozornost.
Usazený prach a nečistoty na topení brání uvolňování tepla do prostoru, proto udržujte radiátor v čistotě vysáváním a otíráním.
Závěsy a záclony tvoří pěknou dekoraci v interiéru, ovšem s dlouhými se – zejména za zimu – raději rozlučte. Zakrytý radiátor pak totiž velkou část tepla posílá rovnou do oken. Naopak krátké textilie, které zakryjí okno a nesahají k radiátoru, působí jako izolace a pomáhají udržet teplo v místnosti. Stejně tak rolety a žaluzie – na noc je stahujte.
Pokud možno, nestavte nábytek do těsné blízkosti k radiátorům. Zbytečně pohlcuje teplo.
Nesušte prádlo na topení, zabraňuje proudění teplého vzduchu.
Správné větrání není žádná věda, přesto si radši zkontrolujte, zda to děláte dobře. Není vhodné mít celý den otevřenou ventilačku. Místo toho větrejte nárazově, podle potřeby vždy na 5 – 10 minut oknem dokořán. Klidně můžete udělat i průvan. Vzduch se v místnosti vymění, ale nestačí prochladnout zdi a nábytek. Po dlouhém větrání se pak totiž spotřebuje mnoho energie na jejich opětovné ohřátí. Vhodným větráním navíc pomáháte předcházet rosení oken.
Zákazníci se nás často ptají, proč se plní plastová okna argonem.…
Celý článekVětrání je činnost, kterou děláme dennodenně a často již automaticky.…
Celý článekPřemýšlíte-li o koupi nových plastových oken, dozajista si kladete…
Celý článek