Montáž plastových oken v zimě
Už dávno neplatí, že jakmile začne zima, je stavebním pracím konec.…
Celý článekZákazníci se nás často ptají, proč se plní plastová okna argonem. Proto jsme si pro Vás připravili krátký článek vysvětlující, proč je pro plnění plastových oken vybrán zrovna tento plyn, jaké má fyzikální vlastnosti a zda je bezpečný.
Argon je inertní (netečný) plyn, který snižuje tepelnou vodivost prostoru mezi dvěma (třemi) okenními skly. Jednoduše řečeno – izoluje lépe než obyčejný vzduch a termoizolační funkce plastových oken je díky němu lepší. Tato vlastnost je dána tím, že molekuly argonu nemají dva atomy jako kyslík nebo dusík, ale pouze jeden. Mají tím pádem méně energie a přenesou méně tepla než molekuly dvouatomové. Také jsou těžší než molekuly kyslíku a dusíku a pohybují se tedy mnohem pomaleji.
Argonu je v ovzduší jedno procento a získává se pomocí destilace zkapalněného vzduchu. Zajímavé je, že větší tloušťka meziskelního prostoru sice pomáhá k lepší izolaci, ovšem pouze jen do určité míry. Přímá úměra mezi tloušťkou tohoto prostoru a tepelným prostupem funguje pouze u párcentimetrových argonových výplní. Je tedy rozdíl, zda je tloušťka 5 mm nebo 20 mm, ovšem u širších dutin už je jedno, zda se jedná o 4 cm nebo 10 cm. V případě napuštění dutiny argonem je ideální šířka 16 mm a úplně zbytečné je mít mezeru mezi skly více než 20 mm.
Argon může být nahrazen jiným vzácným těžkým plynem, například xenonem nebo kryptonem. Jejich izolační vlastnosti jsou ještě lepší, ovšem zase jsou tyto plyny mnohem dražší (krypton je stokrát dražší než argon, xenon tisíckrát dražší), takže se jako výplň do oken používají zřídka, a když už, kombinují se s argonem. Pro představu – takové dvojsklo vyplněné kryptonem s příměsí argonu izoluje až pětkrát lépe než jednoduché sklo. Ideální tloušťka mezery je v takovém případě 12 mm.
Už dávno neplatí, že jakmile začne zima, je stavebním pracím konec.…
Celý článekRenovujete dům a přemýšlíte, jestli vyměnit stará plastová okna za…
Celý článek